DATAF Fuarı Başladı
Ajans Asya Fuarcılık tarafından bu yıl 6. düzenlenen Doğu Anadolu Tarım Hayvancılık ve Gıda Fuarı kapılarını ziyaretçilerine açtı.
14 Nisan 2016 - Perşembe 18:32

14-17 Nisan tarihleri arasında Ajans Asya Fuarcılık tarafından düzenlenecek olan Doğu Anadolu Tarım Hayvancılık ve Gıda Fuarı (DATAF) kapılarını ziyaretçilerine açtı. Bu yıl 6’cısı düzenlenen Doğu Anadolu Tarım Hayvancılık ve Gıda Fuarına toplam 70 firma katılıyor. Değişik illerden 40 firmanın yanı sıra yurt dışından da bir firma katılım sağladı. Van ve ilçelerinden ise toplamda 29 firma fuara katıldı.

İlhan Siyahtaş

Organize Sanayi Bölgesi Fuar Merkezinde gerçekleştirilen açılış törenine Vali İbrahim Taşyapan, Van Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Cahit Bozbey, Van TSO Başkanı Necdet Takva, TSO Yönetimi, OSB Başkanı Şemsettin Bozkurt, OSB Yönetimi, VAN TB Başkanı Enver Menduhoğlu, Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Emin Tuğrul, STK temsilcileri, Kurum amirleri ve davetliler katıldı.

“Bu Fuar Van’ın Trendini Yükseltti”

Fuarın açılış konuşmasını yapan Ajans Asya Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Güler,  “Bildiğiniz gibi bu yıl tarım fuarımızın 6’cısını düzenliyoruz. İlk fuardan bugüne giderek trendini yükselten fuarımız geçen yıl Türkiye rekoru kırdık. Bir firmamız kendi firma rekorunu kırdı. Bu yılda amaçlarımız var. Daha verimli bir fuar yapmak bu yıl ki en büyük amacımızdır. Bu fuardaki ana amaç bölgemize ve ilimize 150 milyon TL’lik bir katkı sağlamayı düşünüyoruz. Türkiye’de daha önce yaşanmamış bir ilk yaşandı. Fuarımız açılmadan firmalarımız satışlara başladı. Buda Van’a has bir gelenek oldu. Yaşanan bu olaydan da mutluluk duyuyoruz” dedi.

 “Üzerimize Düşeni Yapıyoruz”

Fuarların kent için büyük önem arz ettiğini ifade eden Van Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Başkanı Şemsettin Bozkurt, “Böyle büyük bir organizasyona ev sahipliği yapmaktan dolayı mutluluk duyuyoruz. Böyle bir tesisi Van’a kazandıranlara teşekkür ediyorum. Fuarlar kentlerin ekonomisi, gelişimi ve tanıtımı için büyük önem taşıyor. Bizde Van Organize Sanayi Bölgesi’ndeki sanayiciler olarak fuarların düzenlenmesinde düşen görevin bilinci ile kentimizin kalkınması için halkımızın hizmetindeyiz. Gelecek fuar içinde gerek bölgede gerekse Türkiye genelinde bir lobicilik faaliyeti sürdürmek ve bununla ilgili kent tanıtımı için üzerimize düşeni yapacağız” dedi.

 “Bu Tarz Organizasyonları Destekliyoruz”

Fuar açılışında konuşan Van Ticaret Borsası (Van TB) Başkanı Enver Memduhoğlu şöyle konuştu: “Bu yıl 6’cısı düzenlenen Doğu Anadolu Tarım Hayvancılık ve Gıda Fuarı ilimizin kadim mesleği olan tarım ve hayvancılık sektöründe üretici ile tüketicinin bir araya gelmesi için bir semboldür. Bu anlamda tüm zamanların ölmeyecek en büyük sektörü tarım ve hayvancılıktır. Borsa olarak biz her zaman bu tür organizasyonları destekliyoruz” dedi.

 “Her Geçen Yıl Fuarımız Gelişiyor”

Son olarak konuşan Vali İbrahim Taşyapan, “ Bugün Doğu Anadolu Tarım Hayvancılık ve Gıda Fuarı 6’ncısının açılışını yapıyoruz. Bizim görev süremizde bu fuarın ikincisini açıyoruz. Yine geçen yıl olduğu gibi çok güzel bir alanda fuarımızın açılışını yapıyoruz. Her geçen yıl fuarımız biraz daha gelişerek ve bölgemizde önemli bir yere sahip olarak yoluna devam etmekte. Fuarlar üretici ve tüketicileri bir araya getirirken ayrıca yeni teknolojileri, teknikleri ve gelişmeleri de sektörün içerisinde olan insanlara tanıtan alanlardır. Bunun ilimizde yapılıyor olması büyük bir öneme sahiptir. Kalkınma Bakanlığımızın cazibe merkezleri kapsamında ilimiz güzel bir fuar alanına kavuşmuş bulunmaktadır. Bu fuarın ilimizde olması ve burada belli aralıklarla çeşitli kategorilerde fuarların düzenlenmiş olması da, ilimizin ekonomik canlılığı açısından büyük önem taşıyor. Bu yüzden bu fuarlara hep birlikte el vererek, destek vermesi gerekiyor. Bizde bu organizasyonu önemsiyoruz” dedi.

“Küçükbaş Hayvan Sıralamasındaki Liderliğimizi Korumalıyız”

Vali İbrahim Taşyapan,” İlimizin ana motor sektörü hayvancılıktır. Tarım bir üst başlıktır. Ancak bizim ilimizin en önemli sektörü hayvancılıktır. Hayvancılık alanında iyi bir trendle yükselmeye devam ediyoruz. Aslında konsept gün geçtikçe değişiyor. Küçükbaş hayvancılık yeni bir şekle bürünmekte. Bu yüzden yeni tesisler kuruluyor ve bu tesisler gün geçtikçe artıyor. Bizim esas hayvancılığımız büyük meralara sahip olmamızdır. Küçükbaşta iyi bir geçmişe sahibiz bu geleneği koparmadan devam ederek bu alandaki liderliğimizi korumalıyız. Şu anda ülkemizde küçükbaş hayvan sayısında lideriz. Şu anki durumda ülkemizde küçükbaş hayvan sayısında lideriz. Ama sektörsel düzeyde baktığımızda sıkıntıların olduğunu görebiliriz. Gerek yetiştiriciliğimizde gerekse de pazarlamamızda sıkıntılar yaşamaktayız. El birliği ile bu sıkıntıları aştığımız zaman hem hayvan sayımızda hemde nitelikte verimlilik açısından hayvancılık sektörümüzü daha da ileriye götürebileceğiz. Bunun yollarını hep birlikte aramalıyız. Bu fuarlarda bu tür bir gelişime katkı sağlayacağını düşünüyorum. Van dışından gelen ve katılım sağlayan bütün firmalarımıza teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. 

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...