Hani’de jandarma karakoluna bombalı araçla saldırı
Hani-Lice karayolu üzerinde bulunan Jandarma Karakolu’na bombalı araçla saldırı gerçekleştirildi, saldırıda bir asker hayatını kaybetti, aralarında sivillerin de bulunduğu 47 kişi de yaralandı.
12 Nisan 2016 - Salı 09:53

Diyarbakır’ın Hani ile Lice ilçeleri arasındaki karayolu üzerinde bulunan Hani’ye iki kilometre uzaklıktaki Jandarma Karakolu’na bombalı araçla saldırı gerçekleştirildi.

Saldırıda bir asker hayatını kaybetti, aralarında sivillerin de bulunduğu 47 kişi de yaralandı.

Yaralılar Hani Devlet Hastanesi’nde yapılan ilk müdahalelerinin ardından askeri helikopterler ve bölgeye ulaşan ambulanslarla alınarak Diyarbakır Asker Hastanesi’ne nakledildi.

Saldırının ardından ilçede elektrikler ile telefon ve internet hatları da kesildi.

Patlama, ilçenin diğer bölgelerinde de hissedildi.

Birçok ev, işyeri ve araç da zarar görürken, saldırının yapıldığı bölgeye yaklaşık bir kilometre uzaklıkta bulunan ev ve işyerlerinin camları da zarar gördü.

Genelkurmay’dan açıklama

Genelkurmay Başkanlığı, Diyarbakır’ın Hani ilçesi Jandarma Komutanlığı’na dün gece düzenlenen bombalı araçla saldırıda bir askerin hayatını kaybettiğini, 39’u asker 47 kişinin yaralandığını bildirdi.

Açıklama şöyle:

“11 Nisan 2016 Pazartesi günü saat 23.10 sularında, kışla içinde lojmanların da bulunduğu Diyarbakır-Hani İlçe Jandarma Komutanlığı nizamiyesi önünde bölücü terör örgütü mensubu teröristlerce patlayıcı madde yüklü bir aracın patlatılması sonucunda, bir kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, 39 kahraman silah arkadaşımız, altı yakını ve iki sivil vatandaşımız yaralanmıştır. Yaralılar derhal hastaneye sevk edilmiş olup tedavilerine devam edilmektedir. Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu alçakca girişilen saldırıda hayatını kaybeden aziz şehidimize Allah’tan rahmet, değerli ailesine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarımıza ve Yüce Türk Milletine başsağlığı ve sabır, yaralanan kahraman silah arkadaşlarımız ile yakınlarına ve sivil vatandaşlarımıza acil şifalar temenni ediyoruz. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...