Davutoğlu: Gerçek Cumhuriyetçi biziz
Başbakan Ahmet Davutoğlu, AKP Sürekli Eğitim Merkezi'nin (AKSEM), Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen ilk dersinde konuşuyor.
10 Nisan 2016 - Pazar 14:40

Davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

 

Aziz dava arkadaşlarım, bugünkü dersimiz temelde AK Parti hareketinin siyasi özü, felsefesi, muhtevası ve uygulama esasları üzerine olacak. Her siyasi, sosyal hareket tarihe diğerlerinden farklı olduğu özelliklerle mührünü vurur. AK Parti herhangi bir siyasi konjonktürde çıkmış ve belli bir zaman hapsedilecek bir hareket değil, kutlu bir yürüyüşün adıdır. Madem ki AKSEM bir ders başlatıyor, ilk dersi sizlerle AK Parti hareketinin farkını ortaya koyan 10 temel prensibinden bahsedeceğim. İlk 5’i AK Parti siyasetinin özü, felsefesi, ikinci beşi uygulama alanıyla ilgilidir.

 

Birincisi, AK Parti insani değerleri ifade eden kadim bir kökten geliyor. İnsanlık tarihinde kendini oturtmayan partinin kalıcı olması mümkün değildir. Bir parti kendini genel insanlık tarihinde doğru bir çerçeveye oturtursa kalıcı olur. Bizim hareketimiz her şeyden önce insanlığı kuşatan kadim bir geleneğin ürünüdür. AK Parti Türkiye Cumhuriyeti gibi belli konjonktürel şartlarda ortaya çıkmış değildir. Türkiye Cumhuriyeti de AK Parti de konjonktüre hapsedilemez.

 

Biz her zaman hakkın, hukukun, adaletin temsilcisi olan bir geleneğin ürünleriyiz. Hazreti İbrahim Nemrut’a niye karşı çıkmışsa, Hazreti Musa Kızıldeniz’i hangi inançla açmışsa, Hazreti Peygamber hangi tevhid inancıyla yola çıkmışsa, biz de o yolun yolcusuyuz. Hareketimizin esas anlamı, muhtevası bu hak arayışının, insanlığın, özgürlük ve güvenlik arayışının ürünü olmasıdır. Medine’yi kurmak üzere yola çıkan önümüzdeki aydınlık önderler aslında bugün de yolumuzu aydınlatıyor. İslam medeniyetinin bütün değerlerinin benimsendiği bir hareketin içinden geliyoruz. Horasan’dan yola çıkıp, Mezopotamya coğrafyasından Anadolu’ya geçen, evladı Fatihan’la Avrupa’da yeni bir medeniyet kuran geleneğin devamıdır AK Parti. Biz köksüz değiliz, biz kökü tarihin derinliğinden gelen bir kutlu yürüyüşün temsilcileriyiz. Tarih bizim kadim geleneğimizi temsil ettiği gibi AK Parti de bugün bu kadim gelenekteki sesimizdir, vicdanımızdır. Bu tarihi temeli hiçbir zaman unutmayacağız.

 

Öyle köklü bir gelenekten insanlık tarihinin bütün bir birikiminden geldiğimizi hiçbir zaman unutmayacağız. AK Parti Türkiye Cumhuriyeti tarihi itibariyle milli demokrasinin temsilcisidir. Yerlidir, millidir. İstiklal Savaşı’nı ortaya koyan değerler neyse sözcüsüdür, takipçisidir. Birinci Dünya Savaşı o kadim geleneğin son savunma hattıydı. Bu geleneği yıkıp sömürgeciliği yerleştirmek isteyenlere karşı bütün bir mazlum milletler yekunu İstiklal Harbi’yle temsil edildi. Türkiye Cumhuriyeti bu temsilin ürünüdür. Cumhuru temsil eden, demokrasiyi temsil eden, milli iradeyi temsil eden çizginin bugünkü sözcüleriyiz. Bürokratik elitizmle cumhur hep karşı karşıya gelmiştir.

 

Gerçek cumhuriyetçi biziz, gerçek milli biziz, gerçek demokrasinin sözcüleri biziz. Bu gelenek içinde o tek parti bürokratik elitizmine karşı “Yeter, söz milletin” diyen Adnan Menderes’in temsilcileriyiz. Vesayetlerle, darbelerle bu milli demokratik anlayışa savaş açıldı. HABERDAR

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...