IŞİD’in aranan iki canlı bombacısı yakalandı
Gaziantep’te düzenlenen polis operasyonunda iki canlı bomba yakalandı. IŞİD’in Antep sorumlusu olduğu açıklanan Ercan Çapkın da aynı operasyonda ele geçirildi.
05 Nisan 2016 - Salı 09:27

Gaziantep’te, polisin düzenlediği operasyonda biri  ‘Dokumacılar Grubu’ üyesi olan ve İçişleri Bakanlığı’nın ‘mavi liste’ ile aradığı Mehmet Mustafa Çevik de dahil iki canlı bomba yakalandı.

Operasyonda ayrıca IŞİD’in Antep sorumlusu olduğu açıklanan Ercan Çapkın ile bir kişi daha ele geçirildi.

Yakalanan 4 şüpheli sorgulamalarının ardından çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine kondu.

Ercan Çapkın’ın 19 Şubat’ta İstanbul’da meydana gelen bombalı saldırının zanlısı olarak tutuklanan Erkan Çapkın’ın kardeşi olduğu belirlendi.

Operasyona ilişkin Gaziantep Valiliği de yazılı açıklama yaptı.

Valilikten yapılan açıklama şöyle:

“DEAŞ terör örgütünün Türkiye-Gaziantep sorumlusu olduğu değerlendirilen ve sansasyonel nitelikte eylem yapacağı yönünde bilgiler alınan E.Ç. isimli şahsın yakalanmasına yönelik İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerimizce yapılan çalışmalarda; şahsın İlimizde bulunduğu ve birlikte hareket ettiği şahsın yanında bulunan 2 kişinin canlı bomba olarak önümüzdeki günlerde ülkemizde/ilimizde eylem arayışı içerisinde oldukları değerlendirilmiştir.

Adli makamlardan alınan arama kararı ile E.Ç. isimli şahıs ve irtibatlı olan M.M.Ç., H.K. ve İ.G. isimli şahıslar 01.04.2016 günü yapılan operasyonla yakalanmışlardır.

Yakalanan şüpheliler ile ilgili yapılan çalışmalarda şahıslardan birinin İçişleri Bakanlığı Aranan Teröristler sayfasında ‘DEAŞ Terör Örgütü Üyesi Olmak’ suçundan Mavi Bülten ile aranan şahıslardan olduğu anlaşılmıştır.

Diğer şahısların da değişik suçlardan arandıkları 19.03.2016 tarihinde İstanbul’da meydana gelen canlı bomba olayını gerçekleştiren şahısla irtibatlı oldukları ve çok sayıda asayişe müessir suç ve terör örgütü üyesi olmak suçlarından kayıtları bulunduğu tespit edilmiştir.

Canlı bomba olarak kullanılacak şahısların profilinin dini duyguları istismar edilmek suretiyle eyleme ikna edilen, suç dosyası kabarık şahıs profiline uygunluk gösterdiği, sansasyonel hedeflere canlı bomba türü eylem planlama ve eylem arayışında oldukları değerlendirilmektedir.

Haklarında hazırlanan tahkikat evrakı ile adli makamlara sevk edilen 4 şahıs tutuklanmıştır.”

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...