Barışın Akademisyeni Meral Camcı Tutuklandı
“Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine imza attığı için hakkında yakalama kararı çıkarılan ve yurt dışında olduğu için Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Kaya, Yrd. Doç. Dr. Esra Mungan ile Doç. Dr. Kıvanç Ersoy ile birlikte tutuklanmayan Yrd.Doç.Dr Meral Camcı 30 Mart’ta ülkeye dönmüştü, Camcı savcılık sorgusunun ardından sevk edildiği mahkemece tutuklandı
01 Nisan 2016 - Cuma 07:46

Hakkında yakalama kararı çıkarılan Barış için Akademisyenler’den Yrd. Doç. Dr Meral Camcı 30 Mart’ta çocuğunu ziyaret için gittiği Fransa’dan ülkeye dönmüş, “Sözümüzün, barış talebimizin arkasındayız” demişti.

“Bir duvarın ne tarafında olduğumuzun ehemmiyeti yok zihnimiz özgürleşmedikçe. O duvarları kaldıracağız ve özgürleşeceğiz. İçeriden ve dışarıdan” diyen Meral Camcı sabah saatlerinde (31 Mart) avukatları ile birlikte önce Vatan İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne gitti, ardından Çağlayan İstanbul Adliyesi’ne götürüldü. Savcılıkta sorgusu 2 saat boyunca süren Meral Camcı tutuklama talebi ile 3. Sulh Ceza Nöbetçi Mahkeme’sine sevk edildi. Camcı’nın ifade işlemleri adliyede sürerken dostları da adliyenin dışında bekleyişteydi.

Barışın akademisyeni
Akademisyen Meral Camcı ülkeye dönüyor: O duvarları kaldıracağız, özgürleşeceğiz
Meral Camcı: Akademisyenler hakikati söyledi, sıra verili üniversiteyi sorgulamakta

Saat 18.45 sularında sorgusuna başlanan Camcı’ya öncelikle sevk gerekçesi okundu. İfade veren Camcı, yurtdışından dün geldiğini, ifadeye kendisinin geldiğini belirterek “Sonrasında da ne zaman çağrılsam geleceğim,burası benim doğduğum büyüdüğüm yer” dedi. Sorgu Hakimliği’ndeki ifadesi tamamlanan Meral Camcı’nın karar açıklaması için yarım saat ara verildi.

Yarım saat aranın ardından mahkeme, Camcı hakkında da tutuklama kararını açıkladı. “Kaçma şüphesi” gerekçesiyle hakkında verilen tutuklama kararının ardından sağlık kontrolünden geçirilen Camcı, polisler tarafından Bakırköy Cezaevi’ne götürüldü.

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...