Van'lı Gençler Doğu Anadolu Grup Ses Yarişmasında Türkiye Finaline Kaldı
Gençlik Merkezleri Arası Türk Müziği Ses Yarışmasının Malatya Grup Finaline Katılan Van’lı Gençler Farklı Yaş Kategorilerinde Dereceler Elde Ederek 17 Mayıs’ta yapılacak olan Gençlik Merkezleri Arası Türk Müziği Ses Yarışmasının Türkiye Finaline Katılmaya Hak Kazandılar.
31 Mart 2016 - Perşembe 09:44

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından birçok ilden yarışmacıların katıldığı ve 17 Mayıs’ta ise Türkiye Finalinin yapılacağı Gençlik Merkezleri Arası Türk Müziği Ses Yarışması Doğu Anadolu Grup Finali, Malatya Kongre ve Kültür Merkezi Kemal Sunal Toplantı Salonunda Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasından sonra bir konuşma yapan Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Etkinlikler ve Sosyal İşler Daire Başkanı Mehmet Kaymakçı, Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak ulusal ve uluslararası birçok faaliyet gerçekleştirdiklerini aktardı. Kaymakçı, “Bu ikinci yarışmamız oluyor geçen yıl birincisini düzenlemiştik. Çok güzel geri bildirimler aldık ve bu yıl da bunun tekrarını yapmayı planladık. Bunu da, malumu Türk Müziği bizim kültürümüz. Kültürümüzün yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması gerekiyor. Bunu biz bir vazife olarak görüyoruz. Elbette ki, yarışmacı arkadaşlarımız heyecanlanıyorlar ama bu bir yarışma. Ancak bu salt bir yarışma değil. Şu anki gündemimizle alakalı birliğimizin ve beraberliğimizin teminatıdır bu tür organizasyonlar. Bu anlamda kültürel faaliyet olarak bu tür yarışmalar yapıyoruz. Şu anda Doğu Anadolu Bölge Yarışması Erzurum’da gerçekleştirilecek ve biz 7 bölgeyi bu şekilde dolaşıyoruz. Bu yarışmaya 3 bin 258 gencimiz başvurdu. Bu yarışmacılar arasında bazı arkadaşlarımız elenerek bu grup yarışmasına katıldı ve burada akşama kadar bir performans sergileyecek. Çok güzel türkülerimiz var, Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği, Türk tasavvuf musikisinde çok güzel eserler var. Bunları dinleyeceğiz ve gençlerin heyecanlarına ortak olacağız. Biz de hep beraber güzel bir faaliyet yapmanın mutluluğunu yaşayacağız” diye konuştu.
    Malatya Kongre ve Kültür Merkezi Kemal Sunal Toplantı Salonunda Düzenlenen yarışmaya Hakkâri, Elazığ, Tunceli, Erzurum, Bingöl, Muş, Ağrı, Van, Ardahan ve Iğdır gibi illerden katılan gençler sahnede performanslarını sergilediler. "solo kız-erkek ses ve solo çalgı" dallarında gerçekleştirilen yarışmaya, Van Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren, Van Gençlik Merkezleri adına katılan yarışmacılardan, Yekta Özgür Eryiğit 22-29 Yaş Kategorisi Solo Çalgıda Birinci, Abdulkadir Kılınç 18-21 Yaş Kategorisi Solo Çalgıda İkinci, Nuray Alataş ise 18-21 Yaş Kategorisi Solo Seste Üçüncü olarak 17 Mayıs’ta yapılacak olan Gençlik Merkezleri Arası Türk Müziği Ses Yarışmasının Türkiye Finaline Katılmaya Hak Kazandılar.
    Düzenlenen yarışmaya Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Etkinlikler ve Sosyal İşler Daire Başkanı Mehmet Kaymakçı, Malatya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mehmet Sadi Fındıklı, Kurum Amirleri ve birçok protokol üyesi katıldı.
    Van’lı yarışmacılar ödüllerini, Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Etkinlikler ve Sosyal İşler Daire Başkanı Mehmet Kaymakçı’dan aldılar.
    Ödül töreni sonunda konuşan, İpekyolu Gençlik Merkezi Müdür Vekili Cevdet Arslan yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Gençlik ve Spor Bakanlığı’mız tarafından düzenlenen, Gençlik Merkezleri Arası Türk Müziği Ses Yarışmasının Doğu Anadolu Grup Finaline bizlerde ilimizi temsilen 5 yarışmacımız ile katıldık. Yarışmacılarımız sahnede birbirinden güzel eserlerini güzel ir şekilde sergileyerek jüri üyelerinin de kararları ile ilimiz yarışmacılarından Yekta Özgür Eryiğit Solo Çalgıda Birinci, Abdulkadir Kılınç Solo Çalgıda İkinci, Nuray Alataş ise Soloda Üçüncü olarak 17 Mayıs’ta yapılacak olan, Türkiye Finalinde ilimiz adına sahneye çıkmaya hak kazandılar. İlimiz adına bizlere bu güzel mutluluğu yaşatan bütün yarışmacı kardeşlerimizi bir kez daha yürekten kutluyoruz. Kendilerinden bir mutlu haberi de 17 Mayıs’ta yapılacak olan Gençlik Merkezleri Arası Türk Müziği Ses Yarışmasının Türkiye Finalinden bekliyoruz. Gençlik Merkezleri Arası Türk Müziği Ses Yarışmasının Malatya Grup Finaline Katılan bütün arkadaşlarımız adına bizlere vermiş olduğu desteklerinden dolayı başta il müdürlüğümüz olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.” Dedi.

 

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...