Yüksekova Yürüyüşü Tüm Engellemelere Rağmen Sürüyor!
Van, Başkale ve Hakkari'den 11 gündür saldırı altında olan Yüksekova'ya ablukayı kırmak için yola çıkan yurttaşlar, Yeniköprü mevkiinde birleşerek, Yüksekova'ya doğru yürüyüşe geçti. Şemdinli ve Esendere'den yürüyen kitlenin önü ise zırhlı araçlarla kapatıldı.
24 Mart 2016 - Perşembe 13:36

Van, Başkale ve Hakkari'den 11 gündür abluka altında olan Yüksekova'daki ablukayı kırmak için yola çıkan yüzlerce kişi, ilçe merkezinin girişinde bulunan Yeniköprü Jandarma kontrol noktasında birleşti. Yeniköprü girişinin Van ve Hakkari yönünde durdurulan araçlardan inen yurttaşlar, "Bijî berxwedana Geverê" sloganları eşliğinde Gever'e doğru yürüyüşe geçti. Kent merkezi girişinde direniş ateşleri yakıldı. Kitlenin Gever yürüyüşü sürüyor. 

Şemdinli-Gever yolu kapatıldı 

Ablukayı kırmak için Şemdinli (Şemzînan), Bajirgeh (Esendere), Doskî ve Eski Havaalanı bölgelerinden yüyüyen kitlenin önü Veziyan (Vezirli) köyünde zırhlı araçlarla kapatıldı. Kadınların öncülük ettiği kitle yürüyüşüne devam edince, zırhlı araçlardan gaz bombası ve plastik mermilerle saldırıda bulunuldu. Saldırı sonrası yolda yapılan açıklamada kitle adına konuşan Sait Canan, "Gever'in dört bir tarafı kuşatma altına alınmış durumda. İçerideki sivillerin durumundan haberdar değiliz. Kente girip asker, polis, sivil ve direnişçilerin ölmesini engellemek istiyoruz" dedi. Yoldaki zırhlı araç ablukası sürerken, Kamışlı Karakolu askerleri ise sürekli devriye turları atıyor.

Habervan

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...