HPG'lilerin Ailelerine Tazminat Davası
Osmaniye'de 2011 yılında polis aracına yönelik saldırı sırasında çıkan çatışmada yaşamını yitiren HPG'liler Ferdi Atlı ve Osman Uzan'ın ailelerine İçişleri Bakanlığı tarafından 82 bin liralık tazminat davası açıl
24 Mart 2016 - Perşembe 13:29

Osmaniye'de 28 Ekim 2011'de polis aracına yönelik saldırı sırasında çıkan çatışmada yaşamını yitiren 2 HPG'linin ailesine 4 yıl aradan sonra İçişleri Bakanlığı tarafından toplamda 82 bin liralık tazminat davası açıldı. Saldırıda yaşamını yitiren Hasan Aslan isimli polisin ailesi tarafından açılan maddi-manevi tazminat davası sonucunda polisin ailesine 82 bin lira tazminat ödeyen bakanlık, polisin ailesine verilen tazminat ücretini saldırıda yaşamını yitiren HPG'liler Ferdi Atlı (Renas Wan) ve Osman Uzan'ın (Ali Hamza) ailelerinden temin etmek için Hatay Asliye Hukuk Mahkemesi'ne dava açtı. Duruma tepki gösteren Vanlı Ferdi Atlı'nın (Renas Wan) babası Sefer Atlı, "Aslında benim tazminat davası açmam gerekirken, onlar bana tazminat davası açtılar. Benim oğlum gitti, bana tazminat davasını neden açıyorlar bir anlam veremiyorum. Allah bu zulmü kabul etmez " dedi.

'Zulümdür'

Kendilerine aradan dört yıl geçtikten sonra tazminat davası açıldığını söyleyen Atlı, "Onların dediklerine göre oğlum dağda öldürülmüş, polislerde çarşıda. Nasıl oluyor da polislerle çatışırken o polisler ölürken benim oğlum dağda ölüyor " dedi. Aradan 5 yıl geçmesine rağmen zulmün halen devam ettiğini söyleyen anne Muhsine Atlı ise, "Ferdi 5 sene önce şehit düşmüş, bugün yeni bu tazminatı açıyorlar bize. Ama bu zulümdür, başka bir şey değil" diye konuştu. Atlı, "Bu Kürtlere yapılan zulümdür bunu asla kabul etmeyeceğiz " diye konuştu. 
Habervan
'Ben kimden soracağım'

Atlı'nın ağabeyi Şaban Atlı da, "Kardeşimde orada şehit düştü, ben kimden hesap soracağım? Mademki her ölen polis için hesap soruyorlar, benim kardeşimin ölümünü kimden soracağım, kim hesabını verecek " dedi.

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...