Haber Detayı
21 Mart 2016 - Pazartesi 10:42
 
Karayılan:Çözüm İçin Yeni Şans
Eğer Erdoğan ve AKP katliamcı tavrından geri adım atarsa, Newroz yeni bir çözümün gelişmesine vesile olabilir. Önder Apo’nun özgürlük koşullarının sağlanması ve İzleme Heyeti gözetimi altında Dolmabahçe anlaşması çerçevesinde müzakerelerin başlamasına hareket olarak hazırız.
Gündem Haberi


MÜZAKEREYE HAZIRIZ: Eğer Erdoğan ve AKP katliamcı tavrından geri adım atarsa, Newroz yeni bir çözümün gelişmesine vesile olabilir. Önder Apo’nun özgürlük koşullarının sağlanması ve İzleme Heyeti gözetimi altında Dolmabahçe anlaşması çerçevesinde müzakerelerin başlamasına hareket olarak hazırız.

GELECEĞİMİZİ BELİRLERİZ: Kürt halkı artık haklarına kavuşuyor. Kürt düşmanlığında ısrar edilirse, Kürtler ayrılacaktır. Newroz’a kadar da Kürtlerin sloganı birliktir.
Bunun değerini bilmezlerse, kuşkusuz Türkiye parçalanacaktır. Bu, onların tutumuna bağlıdır. Kürt halkı olarak geleceğimizi belirleyecek durumdayız.

Yeni bir çözüm için Newroz şansı

‘Nasıl ki Önderliğimiz 2013’te adım attı, 2016 Newrozu da buna adaydır. Eğer Tayyip Erdoğan ve AKP bu katliamcı, ırkçı tavrından geri adım atarsa, Newroz yeni bir atılım ve çözümün gelişmesine vesile olabilir’

AKP’nin Cizîr başta olmak üzere Kürdistan’daki vahşet politikalarını Stêrk TV’de değerlendiren PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan, “vahşete yol açanların ömrü kısadır” dedi. PKK’nin savaşı şehirlere taşıdığına dair iddiaları yanıtlayan Karayılan, PKK’nin henüz şehir savaşına başlamadığını belirtti. Kürt halkına yönelik düşmanlığa dikkat çeken Karayılan, “düşmanlık devam ederse Kürtler ayrılıdır” tespitinde bulundu. Murat Karayılan’ın Stêrk TV’ye yaptığı açıklamanın özeti şöyle:

Newroz kitlesel kutlanmalı

Başta Önder Apo’nun, Kürt halkının, Newroz’a inanan tüm bölge halklarının ve tüm arkadaşlarımızın Newrozu’nu kutluyorum. Özellikle şehit annelerine, şehit ailelerine kutluyorum. Çağdaş Kawa Mazlum Doğan’ın şahsında Cizre, Sur, İdil ve tüm Kürdistan devrim şehitlerini saygıyla anıyorum. Newroz birlik, mücadele ve özgürlük günüdür. Barış özgürlük ile mümkündür. Dolayısıyla Newroz’un barışı hedeflediğini söyleyebiliriz. Yasaklanan yerlerde Newroz kitlesel kutlanmalıdır. Çünkü bu bizim geleneğimizdir. Halkımız devletin yaklaşımını değil, kendi tutumunu esas almalı, Newrozu’nu kitlesel ve coşku ile kutlamalıdır.

Newroz yeni bir başlangıç

2016 Newrozu’nu tarihi bir süreçte karşılıyoruz. Gever, Şirnex, Nisebîn ve Amed başta olmak üzere, her tarafta savaş yaşanıyor. Tank, top ve her türlü ağır silahın kullanıldığı savaş durumu var. Böylesi bir dönemde karşıladığımız Newroz’un yeni bir başlangıç olabileceğini belirtiyoruz. Nasıl ki Önderliğimiz 2013’te adım attı, 2016 Newroz’u da buna adaydır. Eğer Tayyip Erdoğan ve AKP bu katliamcı, ırkçı tavrından geri adım atarsa, Newroz yeni bir atılım ve çözümün gelişmesine vesile olabilir. Bu temelde beklenti içinde olanlara; Önder Apo’nun özgürlük koşulların sağlanması ve izleme heyeti gözetimi altında Dolmabahçe anlaşması çerçevesinde müzakerelerin başlamasına, hareket olarak hazır olduğumuzu belirtiyoruz. Yaşanan pratik, Önder Apo özgürleşmeden sürecin ilerleyemeyeceğini bizlere açıkça gösterdi.

Çok daha daha güçlüyüz

Tarih hiçbir döneminde bu kadar imkan elimize geçmemiştir. Halkımız ve dostlarımız bu gerçeği bilmeleri gerekiyor. Her türlü örgütsel, siyasi ve toplumsal imkanlarımız ile her dönemden daha da güçlüyüz. Erdoğan’dan öncekiler bize diz çöktüremedi, kendisi nasıl diz çöktürecek? Kendisinin de bu gerçekliğin farkında olduğu görülüyor.

PKK daha şehir savaşına başlamadı

Bazıları PKK’nin şehir savaşına başladığını söylüyor. Hayır PKK şehir savaşına henüz başlamış değil. Gençlere, halka yönelen AKP’ye karşı, halk polislerin mahallelerine girmesini engellemek için masumane bir şekilde hendek kazdı ve panzerlerin geçmesini önledi. Ancak bunlar ne yaptı; tank, top ile saldırdılar. Şehirleri yıktılar. Orada PKK yok. Cizre şehitlerine bakın; onlardan kaç tanesi PKK kadrosu? Hepsi bizim şehitlerimiz, hepsi doğal PKK’li, ancak halktır, sivillerdir. Taybet Ana 8 çocuk annesidir. Miray bebek daha 4 aylık.

Bu savaş Kürtler ve AKP devleti arasında

Bu savaş Kürt halkı ile AKP devleti arasında yaşanıyor. Kimse bu gerçekliği saklayamaz. Biz halkımıza sahip çıkıyoruz. Gençlerimize sahip çıkıyoruz. Kürt halkının iradesine sahip çıkıyoruz. Kuşkusuz PKK sahip çıkacaktır, ancak orada PKK kadrosu yoktur. Her şeyden önce kış mevsimiydi. PKK dağda eğitim dönemindeydi. Savaş halk ile devlet arasında yürütülen savaştır. Bu savaş Kürdistan’ın özgürlüğü ve Türkiye’nin demokratikleşmesi yapılıyor. Bu bir insanlık savaşıdır. AKP’nin çirkin yüzüne, AKP faşizmine ve AKP soykırımcı zihniyetine karşı Cizre’de, Sur’da, İdil’de dile gelen, insanlığın iradesidir. Bu günümüzde Şırnak, Nusaybin, Gever ve Amed’te devam ediyor.

Vahşet yapanlar yenilecek

Bakınız, Kürt halkının kerameti ile oynanıyor. Kürt kadının ölü bedenini soyup teşhir ediyorlar. Kürt halkının namusu ile oynanıyor. Sağ yakaladıkları Kürt gençlerini soyup kamaraya çekiyorlar ve televizyon ile sosyal medyada yayınlıyorlar. Kürt analarını öldürüp günlerce sokak ortasında bekletiyorlar. Bunu kim kabul edebilir? Hangi vicdan, hangi iman, hangi mezhep bunu kabullenebilir? Bu vahşettir. Basın yoluyla bunu yansıtıyorlar. Ancak bu vahşeti engelleyeceğiz. Bu vahşeti gerçekleştirenlerin ömrü kısadır. Bunlar yenilecektir.

Koruculara çağrı

Sadece Mardin de değil, genel olarak korucuların son süreçte takındıkları tavır, Kürt halkının artık kendisi ile oynanacak halk olmadığını gösteriyor. Korucuların tavrı genel olarak Kürtlük ve barışçıl tavırdır. Çok değerlidir. Sergilenen bu tavır vesilesi ile Şırnak’taki Tatar ailesine, Navyana Şexan korucularına da çağrıda bulunmak istiyorum. Bu kadar sene aramızda çatışma çıkmadı. Sizler her gün içimizde bulunuyorsunuz. Size saldırmadık ve saldırmayacağız. Oradaki Kürt evlatlarının hepsi Şırnaklıdır, çevrenizdeki aşiretlerdendir. Hangi amaçla, düşman ile birlikte onlara karşı operasyon düzenliyorsunuz? Onlara çağrıda bulunuyorum; bundan vazgeçin. 50 sene sonra çocuklarınız sizden utanır. Yapmayın. Mücadelemizde korucular hedef değildir. Çünkü koruculuk, işgalcilerin Kürdü Kürde kırdırtmanın planıdır.  Ancak ajan faaliyetlerinde bulunan ve gerillaya saldıranlara karşı gerilla kendisin koruyacak ve gerekli cevabı verecektir.

Halka çağrı

Tarihi bir süreçten geçiyoruz. Önderliğimiz bugün 11 aydır tecritte tutuluyor. 3 aydır hiçbir şekilde Önderliğimizden haber alamıyoruz. Ancak Önderlik geri adım atmadı ve direniyor. Kürt halkının hakları için direniyor. Önderlik, Kürt halkının hakları için ömrünü verdi. Hepimizi böyleyiz. Cizre direnişçileri kendilerini kurtarmak ya da teslim olmak mı istediler? Sur, en son İdil direnişçileri, bu halkın geleceği için kendilerini feda etmediler mi? Halkımız bu kahraman genç ve kadınlarını yalnız bırakmamalıdır. Vicdan sahibi herkes onların etrafında buluşmalı ve mücadeleye katılmalıdır. Birlik olduğumuz anda, kazanacağımızı bilmemiz gerekiyor. Tarihin hiçbir döneminde, geleceğimiz bu düzeyde elimize geçmemişti. Kürt halkı olarak geleceğimizi belirleyecek durumdayız. Düşman yansıtıldığı gibi güçlü değildir. Kürtler olarak irademizi ortaya koyarsak, düşman geri adım atacaktır. O zaman çözüm ve barış gerçekleşir.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Karayılan:Çözüm, İçin, Yeni, Şans,
Haber Videosu
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
En Çok Okunanlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
sanalbasin.com üyesidir
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Fatih Karagümrük
7
0
0
1
2
3
2
Alanyaspor
7
0
0
1
2
3
3
Galatasaray
7
0
0
1
2
3
4
Antalyaspor
7
0
0
1
2
3
5
Hatayspor
7
0
0
1
2
3
6
BB Erzurumspor
6
0
1
0
2
3
7
Göztepe
5
0
0
2
1
3
8
Fenerbahçe
5
0
0
2
1
3
9
Sivasspor
4
0
1
1
1
3
10
Beşiktaş
4
0
1
1
1
3
11
Trabzonspor
4
0
1
1
1
3
12
Konyaspor
4
0
0
1
1
2
13
Kasımpaşa
3
0
2
0
1
3
14
Kayserispor
3
0
2
0
1
3
15
Gaziantep FK
2
0
1
2
0
3
16
Denizlispor
1
0
2
1
0
3
17
Yeni Malatyaspor
1
0
2
1
0
3
18
Çaykur Rizespor
1
0
2
1
0
3
19
Gençlerbirliği
1
0
1
1
0
2
20
MKE Ankaragücü
1
0
1
1
0
2
21
Başakşehir FK
0
0
3
0
0
3
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1