Haber Detayı
21 Mart 2016 - Pazartesi 14:50
 
İmralı Heyeti'nden Tarihi Çağrı
Diyarbakır Newrozu'nda sahneye çıkan İmralı Heyeti Sözcüsü Sırrı Süreyya Önder, hükümete çözüm çağrısında bulundu.
Eğitim Haberi


3 yıldır PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın mesajlarının okunduğu Diyarbakır Newrozu'ndan tarihi çağrı geldi. İmralı Heyeti Sözcüsü Sırrı Süreyya Önder, alandakileri "Newroz pîroz be" sözleri ve Kürtçe selamladı. Önder'in konuşması şöyle:

"Onuruna düşkünlüğünüz her şeyden daha kıymetlidir, Newroz kutlu olsun. Biz de Amedle, Surla, Cizreyle, Şırnakla gurur duyuyoruz, hepsi onurumuzdur. 4 yıldır bu alanda sizlere Sayın Öcalan'ın mesajını okuyorum. 3 yıl burada barışın Newrozu'nu okuduk. Sayın Öcalan 3 yıl barışın kıymetine savaşın tehlikesine dikkat çekti. Onu okuma onurunu yaşadık. Biz barış Newrozu'nu okurken bu platform 40 TV'nin canlı yayınladığı bir Newroz oldu. Şimdi bir direniş Newroz'u kutluyoruz dostlarımız ve tarafsız yayınlardan başka kimse yok.

'İşte Newroz'

Kimisi korku, baskıyla psikolojik harp yöntemleriyle rehin aldı. Burada dostlarımızla beraberiz ama bu mücadele başladığında da böyleydi. Dostlarımız bize yeter. Bu mücadelenin fitilini Mazlum Doğan 3 kibrit ile yaktığı zaman 200 kişi yoktular, bugün milyonlarca kişiyiz. Bu medya bu meydanın sabah 9'da çekip o haliyle yayınlıyorlar. Ben de onlara diyorum ki işte Newroz Meydanı, bir tek kişi kalıncaya kadar bu direniş m