Haber Detayı
23 Şubat 2016 - Salı 16:34
 
Demirtaş: Rojava’dan bu Tarafa PYD Tarafından Bir Taş Atıldı Mı?
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, hükümetin PYD’yi suçlayan açıklamalarına karşılık, “Rojava’dan bu tarafa PYD tarafından bir taş atıldı mı? Yok. Kimse iddia edemez. Gece gündüz buradan toplar sallıyorsun. Ahrar-uş Şam senin terör listende bile değil. ‘PKK ile PYD, DAİŞ aynıdır’ diyorsunuz. Peki o zaman PKK’ye yaptığının binde birini IŞİD’e yap,” dedi.
Siyaset Haberi


Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin Meclis grup toplantısında gündeme ilişkin gelişmeleri değerlendirdi.

Anadilinin resmi bir hak ve özgürlük olarak anayasal statüye kavuşması gerektiğini dile getiren Demirtaş, yasaklara ilişkin de konuştu.

HDP Eş Genel Başkanı, Başbakan Davutoğlu’na seslenerek, “Sadece Silopi’de 500 genç dağa çıktı… Diyarbakırlı bir genç Sur’a baktığında ‘Oh ne güzel yıktınız’ mı diyecek, dağın yolunu mu tutacak? Davutoğlu cevabı sen ver,” diye sordu.

Demirtaş’ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

‘Anadilim kimliğimdir’

“21 Şubat Dünya Anadil Günü. Anadilim kimliğimdir, anadilim onurumdur. Anadiller, tehdit ve tehlike altındadır. Türkiye bunların en başında geliyor. Türkiye’de 15 dil yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.

“UNESCO verilerine göre ülkemizde 15 dil yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Oysa anadili derimiz, diğer diller giysimizdir. Kürtçe korkutan diller arasında. Örneğin Meclis’te Kürt halkının diliyle konuşulduğunda, tutanaklara bilinmeyen dil diye geçiyor.

“Türkçe dışında bir dille yazışmak mümkün değil. Burada Kürt halkının diliyle konuştuğunuzda tutanaklara x olarak geçiyor. Türkiye’de 40 yakın dil konuşuluyor. Bunların birçoğu yerel dillerdir. Yıllarca burada medeniyet kurmuş, kültürel miras olarak kendi varlığını inşa etmiş kadim dillerdir. Bu dillerde eğitim almak mümkün değil.

“Dilimiz, kimliğimiz, onurumuzdur diyorsak, Anayasa’dan başlayarak bütün yasaları Türkiye’nin çoğulcu yapısına göre düzenlemek zorundayız. Kürt sorunu da özü itibariyle anadil sorunudur.

‘Cizre ve Sur’da neyi çözmeye çalışıyorsunuz’

“14 yıldır AKP iktidarda Sur ve Cizre’yi bombalayarak, Kürt sorununu çözmeye çalışan zihniyet varlığını sürdürüyor. Ben çok merak ediyorum Cizre ve Sur’da tam olarak neyi çözmeye çalışıyorsunuz. Sur’da sıkıştırdığınız 200 kişiyi katlettiğinizde Kürt sorunu çözülmüş mü olacak?

“Ey Davutoğlu sana sesleniyorum. Kalın kalın kitaplar yazmışsın ya cevabı vardır belki kitaplarında. Cevabı sen ver belki biz bilmiyoruz, senin kadar kalın kitaplar yazamadık. Cevabını sen ver; neyi başarmış olacaksınız? Sadece Silopi’de 500 genç dağa çıktı. Hani demokratik siyaseti büyütecektik. Bu süre içerisinde tek bir genç HDP’ye katılmadı, çünkü umudu ve çözümü parlamentoda görmüyor artık.

“Ey Davutoğlu, ‘Devletin kudretini göstereceğiz’ diyorsun ya, Kürtler başka bir şey görmedi ki. Şiddet şiddeti büyüttü. Diyarbakırlı bir genç Sur’a baktığında ‘Oh ne güzel yıktınız’ mı diyecek, dağın yolunu mu tutacak? Davutoğlu cevabı sen ver.

‘Biz büyüyoruz, AKP korkuyor’

“Devletin kudreti dediğiniz hükümetin faşizan uygulamalarından başka bir şey görmedi Kürt halkı. Geldiğimiz noktada HDP gibi bütün halkları kucaklama iddiasıyla yola çıkan bir parti güçlenmeye başlamışken, bundan panik aldılar.

“Biz diyalogla çözelim bu işi dedikçe evet barış büyüyor, biz büyüyoruz. AKP korkuyor. AKP’nin önünde 7 Haziran’da iki seçenek vardı. 7 Haziran akşamı daha önce almış oldukları savaş kararını açık bir şekilde uygulamaya koyma kararı aldılar.

‘AKP siyasi sorumlusudur’

“Ankara’da patlayan bomba da Sur’da, Ankara Garı’nda, Sultanahmet’te patlayan bomba da aynı siyasi anlayışın sonucudur. AKP bunun siyasi sorumlusudur.

“Cenazeler yakıldı, teşhis edilemiyor. Aileler 120 cenazeyi tek tek inceliyor. Her anne babaya bunu yapıyorlar. Az önce Davutoğlu ‘neden acıları ortaklaştıramıyoruz’ dedi. Hani haftalardır acı var orada. Hangi polis-asker cenazesi üzerinden duyguları sömürdük. Mesele polis ile Kürt gençleri arasındaki mesele değil. Sizinle Kürt halkı arasındaki meseledir.

“Bütün acıları sahiplendik ve acılarda ortaklaşalım dedik. Siz ne yaptınız katlettiğiniz kadınların çıplak fotoğraflarını yayınladınız. Hangi acıdan ortaklaşmaktan bahsediyorsun.

‘Üç parti savaş tezkeresine destek verdi’

“Meclis’teki kınama bildirgesini imzalamamışmışız. İçine Suruç Katliamı’nı, Ankara Katliamı’nı yazalım dedik, imzalamadılar.

“Asıl savaş tezkerelerine destek veren sizlersiniz. Üç parti savaş teskeresine destek vermiştir. Nasıl bir ikiyüzlülük? En son Ankara’da gerçekleşen katliamın ardından yaşanılanlara bir bakın. Daha cenazeler ortada ama Saray’dan bir anda ‘YPG yaptı’ açıklaması geldi. Ya bir durun cenazelerimizi kaldıralım yerden.

“Bunlar kardeşleşmeyi bir arada yaşamayı engelleyenlerdir. Rojava’dan bu tarafa PYD tarafından bir taş atıldı mı? Yok. Kimse iddia edemez. Gece gündüz buradan toplar sallıyorsun. Ahrar-uş Şam senin terör listende bile değil. ‘PKK ile PYD, DAİŞ aynıdır’ diyorsunuz. Peki o zaman PKK’ye yaptığının binde birini IŞİD’e yap.

‘Güvenlik anlayışı, topluma müdahale’

“Güvenlik için Ankara’nın 7 TOMA’sını 70’e çıkarmış. TOMA: Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı. Güvenlik anlayışı, topluma müdahale.

“El Nusra’yı, Ahrar-uş Şam’ı destekliyor, dönüp bize terör uzantısı diyor. AKP’den ala terör uzantısı mı var?

“Ne hukuk, ne kanun ne anayasa hiçbir kitaba uymuyor yaptıklarınız. Hesap verme noktasına geldiğinde HDP’den hesap sorma anlayışı var. 14 yıldır memleketi ne hale getirdiler. Ülke içeride ve dışarıda korkunç bir savaş yaşıyor. Olup bitenden biz sorumlu görülüyoruz.

“Bir düşman üzerinden kendilerini var etmeyi öğrendiler. Karşısında bir düşman yoksa siyaset yapamaz hale geldiler. Düşmanlar değişiyor ama AKP’nin siyaset tarzı değişmiyor. Hep düşman var. Pozitif siyaset bitmiş durumda toplumu korkutup ülkeyi yönetiyorlar. Bunu sürdürerek, arzu ettikleri ulaşamadıkları başkanlığa ulaşsınlar.

‘Bizler barış için mücadele edeceğiz’

“Barışın bu ülkeye geldiği gün o kadar zevkle yaptıkları Saray boşa gidecek. Barış onlar açısından bu kadar büyük bir tehdit gibi görülüyor. Özgürlük, adalet içermeyen hiçbir barış yaklaşımından barış çıkmaz.

“Bütün savaşların sonu barışla sonuçlanır. Bizler barış için mücadele edeceğiz. Savaş bu dakikada durmalıdır. Bunu başarmalıyız ama silahların susması tek başına barış değildir. Barış çatışma potansiyelinin ortadan kalkmasıdır.

“Hani başarı, tam olarak neyi başardınız. Suriye’de 3 ayda bu iş biter dediniz, 5 yıl oldu. Bunlar ateşkes ve barış olmasın diye alttan tetikliyorlar. Şam’da Selefi bir iktidarı hayal ediyorlardı. AKP Ankara’da oturup sadece Türkiye’yi değil, Mısır ve Suriye’yi yönetmek istiyordu.

“İkinci hayalleri ‘Kürt anasını görmesin’. Bunun için uğraştılar. Çeteleri bu yüzden desteklediler. Bunlar tutmayınca doğrudan orduyu devreye koymaya başladılar. Niye gireceksin Suriye’ye. Oradan tek tehdit DAİŞ. Türkiye toplumu bir dönüp baksın oradaki Kürt sana ne zarar verdi de oraya asker gönderip orayı dümdüz yapacaksın.

‘Akıllı danışmanın yok mu?’

“Turizm meselesinde neden tedbir alıyorsunuz, açıklamıyor. Çöktü mü turizm,  niye  çöktü anlatmıyor bunları. Kışın Rus uçağını düşürdüğünüzde yaz olacağını bilmiyor muydunuz? Haydi sen bilmiyordun, etrafında bir akıllı danışmanın yok mu?

“İşte bu politikalar Türkiye’yi bataklığın tam ortasında getirdi. Nasıl çıkacağız buradan. Benim aklıma HDP geliyor. HDP bu topraklar için büyük bir şanstır.

“HDP’nin varlığı Türkiye siyaseti açısından olmazsa olmaz. Her türlü saldırıya rağmen biz partimizi ilkelerimizi korumak zorundayız. Biz var oldukça korkunun bu topraklarda yeri olmayacak. Allah’tan başka kimseden korkmayın.

“Biraz önce grup toplantısında “Allah bizimledir” diyor. Allah sizin belanızı vermiş, haberiniz yok. Ülkeyi bak nereye getirdiniz.

‘Direnince ‘terörist’ oldu’

“”Devletin güvenliğini sağlayacağız” adı altında sadece kendi güvenliğinizi sağlarsanız, kamu güvenliğini de devleti de bu şekilde koruyoruz derseniz, yanılıyorsunuz. “Devlete direnen herkes teröristtir” tanımı yapılmış. Sen devletin müteahhidine karşı çıktıysan demek ki sen ‘vatan hainisin’.

“Şimdi Artvin halkı ‘terörist’ olmak nedir bunu yaşıyor günlerdir. Cerrattepe’deki doğa katliamına karşı Artvin direnişe geçti. Direnince de ‘terörist’ oldu. Çünkü devlete direnen herkes terörist.

“Artvin’de maden referandum ile halka sorulmalı. 50 bin ağaç kesilecek Başbakan yerine daha fazlasını dikileceğini söylüyor. Odun ve Su İşleri Bakanı da bunu söylüyor. Ekolojiden anladıkları bu. Kaç yılda bir doğal orman oluşuyor? Cerattepe halkı onurlu ve haklı bir direniş sürdürüyor, HDP olarak bunun arkasındayız.

‘Bu vahşet günleri mutlaka bitecek’

“Sur’da halen ağır saldırılar devam ediyor, tank atışlarından dolayı neredeyse bütün tarihi mekanlar yerle bir edildi. Sur Diyarbakır’ın kendisidir. Şehir olan Sur’un kendisidir. Onu maalesef ki önemli ölçüde yok ettiler. Biz buradan bütün halkımızı Sur ve Cizre ile dayanışma konusunda duyarlı olmaya davet ediyoruz. Bu vahşet günleri mutlaka bitecek, sorumlulardan bunun hesabı sorulacak.

 

İMC

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Demirtaş:, Rojava’dan, bu, Tarafa, PYD, Tarafından, Bir, Taş, Atıldı, Mı?,
Haber Videosu
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
En Çok Okunanlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
sanalbasin.com üyesidir
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
46
0
3
7
13
23
2
Trabzonspor
45
0
3
6
13
22
3
Galatasaray
45
0
4
6
13
23
4
Sivasspor
45
0
4
6
13
23
5
Alanyaspor
39
0
6
6
11
23
6
Fenerbahçe
38
0
7
5
11
23
7
Beşiktaş
37
0
8
4
11
23
8
Göztepe
34
0
6
7
9
22
9
Gaziantep FK
31
0
8
7
8
23
10
Gençlerbirliği
27
0
10
6
7
23
11
Antalyaspor
25
0
10
7
6
23
12
Yeni Malatyaspor
24
0
10
6
6
22
13
Denizlispor
24
0
11
6
6
23
14
Çaykur Rizespor
24
0
12
3
7
22
15
Konyaspor
21
0
10
9
4
23
16
MKE Ankaragücü
20
0
11
8
4
23
17
Kasımpaşa
19
0
14
4
5
23
18
Kayserispor
16
0
13
7
3
23
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1