Haber Detayı
18 Şubat 2016 - Perşembe 09:33
 
Cumhurbaşkanı Sabır Bitti Dedi
Türkiye'nin terörle mücadelede verdiği kayıpların yüreklerimizi yaraladığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu yapılanların gerisinde Türkiye’nin sabrının sınırlarını denemek gibi bir niyet varsa, o sınırların sonuna gelindiği bilinmelidir” dedi.
Siyaset Haberi


Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki İkinci Mülki İdare Amirleri toplantısında kaymakamlara seslenen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Suriye'deki ve sınırımızdaki gelişmelere ilişkin önemli mesajlar verdi. Erdoğan, özetle şunları söyledi: Rusya yağdırdığı bombalarla insanlık suçu, savaş suçu işlemekle karşı karşıyadır. Ne diyor Birleşmiş Milletler, 'eğer tespit edilirse, belirlenirse bu bir savaş suçudur' diyor. Daha ne arıyorsunuz, işte buyurun hastaneler bombalanıyor ve o kuvözlerin içerisindeki fotoğrafları, resimleri görmediniz mi? Gönderin elemanlarınızı oralarda yerinde incelemeleri yapsınlar.
 

DOST BİLDİĞİMİZE GEREĞİNİ YAPARIZ
Dost dostluğun gereğini yapmalıdır. Biz dost bildiğimize gereğini yaparız ama bizi dost olarak görmeyenler lütfen açıkça bunu ifade etsinler. Dün sözcünün açıklamasını görüyoruz. Ne diyor? 'YPG'ye yardımımız devam edecektir ama orada yapılan mücadele de işimizi zorlaştırmasın.' Lafa bak. Bir defa temelden bu yaklaşım sakat. Bu bilgileri sen, bizden alacaksın. Bu tür insanlara, teröristlere bu sorulur mu?


Terör örgütleri arasında ayrım yapıldğını, sınıflandırmalara gidildiğini görüyoruz. Suriye halkını '40 katır mı 40 satır mı' tercihine zorlayanlar insanlıktan nasibini almamış olanlardır. El-Kaide ile El-Nusra arasındaki ilişki ne ise   PYD arasındaki ilişki de odur. Soruyorum, ey Amerika, bak sen uçuşa yasak bölgeye 'evet' demedin ama bak orada Rus uçakları cirit atıyor ve binlerce, on binlerce oradaki mazlum, mağdur insan ölüyor.

TOP ATIŞLARI SÜRECEK
Hani biz koalisyon güçleriydik, hani koalisyon güçleri olarak beraber hareket edecektik? Hani ne oldu? Ve kalkıp Türkiye'ye şu söyleniyor, 'PYD'ye, YPG'ye top atışlarını durdurun.' Kusura bakmayın, bizim böyle bir düşüncemiz yok. Türkiye'ye bir kişi kalkar da bir havan topu, bir mermi atarsa bu katbekat fazlasıyla karşılığını bulacaktır. Bu 'uluslararası angajman kurallarının işletilmesi' demektir. Bunu yapıyoruz, yapacağız.

BİZİM İÇİN BEKA MESELESİ
Amacımız asla ülkemizi ve milletimizi altından kalkamayacağı bir yükün altına sürüklemek değildir. Tam tersine ülkemizin ve milletimizin yarın altından kalkamayacağı yüklerin altına girmemesi için bugünden üzerimize düşenleri yapmanın çabası içindeyiz. Bu çabalarımızın sınırlarını belirleyecek olan şu anda bu sorunun müsebbibi olanların ve onları destekleyenlerin tavırlarıdır. Biliyoruz ki bizim için beka meselesi olan, onlar için sadece bir taktiktir, hatta operasyonel bir tercihtir. Biz bekamızdan vazgeçemeyiz ama onlar tercihlerini kolaylıkla değiştirebilirler. Şayet bu yapılanların gerisinde Türkiye'nin sabrının sınırlarını denemek gibi bir niyet varsa, o sınırların sonuna gelindiğini de bilmelidirler.
"Sınırımızda ikinci Kandil'e izin vermeyeceğiz"

Kararı millet versin
CHP'nin Anayasa Mutabakat Komisyonu'ndan ayrılmasına da tepki gösteren Erdoğan, “İpe un sermek denir buna. Bunların iş yapmak, iş üretmek diye bir derdi yok. Bu, sadece ülkeyi kilitlemektir. Bunlardan bir şey çıkmaz. Öyle veya böyle ben inanıyorum ki, aklı selim sahibi olan parlamentonun diğer üyeleri kesinlikle bu işe kararlı bir şekilde yürürlerse masadan çekilenlere de 'hayırlı olsun' demekten başka söyleyecekleri bir şey yok" dedi. Milletvekillerine de seslenen Erdoğan, “Parlamentodaki saygın üyeler gelin bir karar alın. Deyin ki 'Biz millete gideceğiz.' Millete gidin. Bakın bakalım millet size ne diyor. Hazırlayın, sunun millete. Millete gidelim ve 'Millet bu kararı versin' diyelim. Milletin verdiği karara da uyalım" diye konuştu. Yeni anayasa konusunun şu partinin veya bu partinin meselesi olmaktan çıktığını ve bunun bir millet meselesi olduğunu ifade eden Erdoğan, “İnşallah yeni Türkiye'nin inşası çerçevesinde yeni anayasamızı da çıkartacağız. Başkanlık sistemi de inşallah bu şekilde hayata geçecektir. Ha millet başkanlık sistemini istemiyor... Benim milletim başkanlık sistemini istemiyorsa, bizim milletimize söyleyecek hiçbir şeyimiz yoktur, onu da öper, başımıza koyarız. Olay bu kadar basittir" dedi.

Angajmanı genişletiriz
Erdoğan, Suriye konusunda Türkiye'nin nefsi müdafaa konumunda olduğunu belirtti. “Yani yaptığımız her şeyin, attığımız her adımın meşruiyeti vardır. Bu hassasiyeti anlayamayan veya saygı duymayan herkes öyle veya böyle bunun bedelini ödeyecektir" diyen Erdoğan, Türkiye'nin can evine yöneltilen silahlar karşısında geri çekilecek veya teslim olacak bir ülke olmadığını söyledi. “Bugün angajman kurallarımız, ülkemize yönelik silahlı saldırılara karşılık vermekten ibaret olabilir" ifadesini kullanan Erdoğan, “Yarın gerekirse aynı kurallar, ülkemize yönelik her türlü tehditi kapsayacak şekilde genişleyebilir, bundan da hiç kimsenin şüphesi olmasın" dedi.

Suriye'deki fotoğraf çok açık ve net
Suriye'de yaşananlara ilişkin kimsenin kimseyi kandırmasına gerek olmadığını belirten Erdoğan, “Suriye'deki fotoğraf çok açık ve nettir. Rusya'nın DAİŞ ile mücadele diye bir gayreti yoktur. PYD'nin, Türkiye'nin sınırlarının hemen ötesindeki faaliyetleri Türkiye için hayati sonuçlar doğurma potansiyeli taşıyor. Biz Suriye'deki kolunun izlediği politikayı, diğer ülkeler gibi uzaktan izleme lüksüne sahip değiliz. Topraklarımızın bütünlüğü, milletimizin birliği bakımından sınırlarımızın içinde sürdürdüğümüz mücadeleye bakışımız ne ise o sınırların Suriye tarafındaki gelişmeler konusundaki hassasiyetimiz de aynıdır. Çünkü bunlar birbirleriyle yakından ilişkilidir" dedi.

Yeni Kandil'e izin vermeyiz
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Güney sınırımızda yeni bir Kandil'in oluşmasına asla izin vermeyeceğiz. PYD Halep'in kuzeyinde attığı provokatif adımlara ve hayata geçirmeye çalıştığı emrivakilere asla müsaade etmeyeceğiz. Bölgede Türkiye'ye rağmen 'oldu bitti'lerle fiili durumlar ortaya çıkarılmasına sessiz kalamayız, kalmayacağız" diye konuştu. Suriye'de, Türkiye'nin güvenliğini tehdit eden tüm terör yapılarına karşı gerekli adımları atmakta tereddüt göstermeyeceklerini vurgulayan Erdoğan, bu konuda baskı yapılması gereken ülkenin Türkiye değil, rejim ve destekçileri olduğuna dikkati çekti.

Artık denizin bittiği yerdeyiz
Kilis gibi şehirlerde mülteci sayısının şehrin nüfusunu geçtiğine dikkati çeken Erdoğan, “Bu sürdürülebilir değil. Batı ülkeleri ne kadar hoyrat, ne kadar insafsız, ne kadar vicdansız davranırlarsa davransınlar bu akını kontrol altında tutma şansları yoktur. Bunun için bir an önce Suriye'deki meselenin çözümü için konsensüs sağlanmalı. Artık denizin bittiği yere gelinmiştir. Ya bu mesele kısa sürede çözüm yoluna girecek ya da kar topu gibi büyüyen ve tüm dünyayı etkisi altına alacak daha büyük sorunların kapısı açılacaktır. Biz macera peşinde değiliz, kimsenin de maceraya atılmasını istemiyoruz" dedi.

Bakanlar Kurulu haftaya Beştepe'de
Başbakan Davutoğlu'nun “Bakanlar Kurulu iki ayda bir Beştepe'de yapılacak" açıklamasının ardından ilk toplantı pazartesi günü önümüzde hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanacak. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki toplantıda, gündemin en kritik başlıkları ise “Suriye" ve “terörle mücadele" olacak. Toplantıda, Suriye konusundaki siyasi, askeri, diplomatik ve sosyal boyutlarıyla atılan adımlar masaya yatırılacak. Rusya'nın Esed rejimiyle birlikte yürüttüğü bombardımanla eş zamanlı olarak  PYD-YPG'nin Tel Rıfat ve Azez bölgesindeki saldırıları değerlendirilecek. Terörle mücadele de, diğer gündem maddesi olacak. Silopi'nin ardından Cizre'de de operasyonlar geçtiğimiz hafta sona erdi. Sur'da son aşamasına gelen operasyonları yanı sıra, İdil, Nusaybin gibi bazı ilçelerde yürütülecek çalışmalar da gözden geçirilecek.

Yenişafak

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Cumhurbaşkanı, Sabır, Bitti, Dedi,
Haber Videosu
Cumhurbaşkanı ,Suriye, Açklaması
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
En Çok Okunanlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
sanalbasin.com üyesidir
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
6
0
0
0
2
2
2
Alanyaspor
6
0
0
0
2
2
3
Fenerbahçe
4
0
0
1
1
2
4
Hatayspor
4
0
0
1
1
2
5
Antalyaspor
4
0
0
1
1
2
6
Beşiktaş
4
0
0
1
1
2
7
Fatih Karagümrük
4
0
0
1
1
2
8
Göztepe
4
0
0
1
1
2
9
Kayserispor
3
0
1
0
1
2
10
Sivasspor
3
0
1
0
1
2
11
BB Erzurumspor
3
0
1
0
1
2
12
Kasımpaşa
3
0
1
0
1
2
13
Denizlispor
1
0
1
1
0
2
14
Yeni Malatyaspor
1
0
1
1
0
2
15
Gençlerbirliği
1
0
1
1
0
2
16
Trabzonspor
1
0
1
1
0
2
17
Gaziantep FK
1
0
1
1
0
2
18
Konyaspor
1
0
0
1
0
1
19
MKE Ankaragücü
0
0
1
0
0
1
20
Çaykur Rizespor
0
0
2
0
0
2
21
Başakşehir FK
0
0
2
0
0
2
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1